Hełm 1
Hełm 2

O projekcie

Tytuł projektu
„Przyczółek - береговой плацдарм - Landekopf 2016. Janowiec 1944 – 1945”

Wystawa w formie instalacji

Wystawa pt. „Przyczółek – береговой плацдарм – Landekopf 2016. Janowiec 1944-1945" posiadała formę instalacji artystycznej, której autorem był Krzysztof Findziński, artysta i pasjonat historii. Umieszczona została w zabytkowej Stodole z Wylągów, zlokalizowanej na terenie Oddziału Zamek w Janowcu. W skład instalacji wchodziła dominująca forma przestrzenna, rodzaj scenografii, będącej zarówno tłem dla wybranych artefaktów-eksponatów, jak i tworząca własny przekaz emocjonalno-symboliczny, mocno wpisany w kontekst historyczny miejsca. Od sierpnia 1944 do stycznia 1945 na terenie Janowca i okolic trwały walki o zdobycie i utrzymanie tzw. przyczółka janowieckiego, pomiędzy armią radziecką a niemiecką. Ofiary tych krwawych zmagań: Polacy, Rosjanie, Niemcy zostały połączone miejscem i czasem, choć rozdzielone Historią. Zebrane relacje ostatnich żyjących świadków ówczesnych wydarzeń, zachowane w terenie ostatnie ślady, zanikający przekaz pokoleniowy i właściwie zapomniana historia przyczółka janowieckiego, a zwłaszcza losów miejscowej ludności w tym okresie, była najsilniejszą motywacją do powstania tego projektu. Instalacja ma nawiązać do zastanej sytuacji i poprzez swoją otwartą formę ma przywrócić lokalną pamięć i zachęcić do pogłębionych, systematycznych, wielokierunkowych badań. Wystawa ma z założenia charakter otwarty – jest Początkiem. Trzyjęzyczny tytuł wystawy podkreślił jej uniwersalne przesłanie – wojna jest czymś okropnym dla wszystkich osób biorących w niej udział.

Cele projektu
Celem instalacji było przywrócenie pamięci, być może najbardziej dramatycznego w dziejach Janowca okresu lat 1944-1945, w oparciu o zarejestrowane relacje, zachowane wspomnienia i dostępne materiały źródłowe i artefakty. Ideą przewodnią instalacji była próba „archeologicznego" wydobycia spod warstwy czasu i zapomnienia emocji, uczuć, postaw i losów ludzi, których Historia postawiła w tym miejscu przeciw sobie. Stawiamy tym działaniem pytanie o nasze jutro. Program instalacji powstawał stopniowo w kontaktach z mieszkańcami terenu niegdysiejszego przyczółka, historykami, muzealnikami i stara się wypełnić pewną pustkę w świadomości i pamięci, a jeszcze bardziej stać się zachętą do poszukiwań własnych, jak i pracy badawczej nad tym okresem historii. Ogólna koncepcja projektu wynikała ze wspomnianych idei i założeń i jest pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem w Muzeum Nadwiślańskim i dlatego odwoływała się silnie do emocji (poprzez formę plastyczną, sposób aranżacji i dobór eksponatów), równocześnie przedstawiając mało znane fakty historyczne.

Najważniejsze działania
Wystawa w formie instalacji, pt. „Przyczółek - береговой плацдарм - Landekopf 2016. Janowiec 1944 – 1945” w zabytkowej stodole z Wylągów na terenie Zamku w Janowcu, Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego – czas trwania 23.07.2016 r. – 13.11.2016 r.
Wydanie katalogu poświęconego zagadnieniom podejmowanym w projekcie.
Stworzenie, uruchomienie i aktualizacja strony internetowej projektu oraz panoramy wystawy z możliwością wirtualnego zwiedzenia.
Realizacja lekcji muzealnych dla młodzieży szkolnej.

Grupa odbiorców
Projekt „Przyczółek” skierowany został do trzech grup odbiorców różniących się przede wszystkim stopniem bezpośredniego związku z tematem wystawy. Są to żyjący jeszcze uczestnicy wydarzeń, rodziny i bliscy ówczesnych mieszkańców przyczółka, dla których wystawa będzie czymś osobistym. Druga grupa to młodzież gimnazjalna i osoby, dla których historia lokalna jest nieznana i wystawa wobec nich pełniłaby rolę edukacyjną. Trzecią grupą byli licznie odwiedzający Zamek w Janowcu turyści i uczestnicy imprez odbywających się w Janowcu i Kazimierzu Dolnym, dla których siła nasycenia tego miejsca historią najnowszą była czymś zaskakującym. Ostatnią grupą będą odbiorcy, czerpiący swą wiedzę za pośrednictwem mediów i wydawnictw. Pierwsze dwie grupy są aktywnymi uczestnikami instalacji, ponieważ jej zakres tematyczny obejmuje historię ziemi, na której żyją i są jej częścią. Przede wszystkim te grupy będziemy zachęcali do „rozbudowy” tej wystawy już na własnym obszarze - rodzinnym i społecznym. Wyrażamy także nadzieję, że powstała w ramach projektu strona internetowa pozwoli na kontynuację podjętych działań.

Pomysł, projekt wystawy, jej logotypu, katalogu i strony internetowej
KRZYSZTOF FINDZIŃSKI
– grafik i malarz urodzony w 1948 roku w Bukareszcie w Rumunii. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Belgradzie i na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współzałożyciel grupy artystycznej „Bok Wyspy". Prace artysty prezentowane były na kilkunastu wystawach indywidualnych oraz na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Autor instalacji artystycznej „Lazaret pamięci", zorganizowanej w opuszczonym kościele poewangelickim w Wielbarku w 2014 r.

INFORMACJE O WYSTAWIE:
Tytuł: "Przyczółek – береговой плацдарм – Landekopf 2016. Janowiec 1944-1945"
Czas trwania: 23 lipca – 13 listopada 2016
Miejsce: Oddział Zamek w Janowcu / Stodoła z Wylągów / ul. Lubelska 20, 24-123 Janowiec
Autor wystawy: Krzysztof Findziński
Współpraca organizacyjna: Filip Jaroszyński, Sebastian Wardak
Oprawa graficzna: Marcin Koc

ORGANIZATOR WYSTAWY

DOFINANSOWANIE

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”

PARTNERZY

   
   

PATRONI MEDIALNI

 

Dofinansowano ze środków MHP w ramach Programu „Patriotyzm Jutra"

Materiały zamieszczone na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa wersja 3.0 Polska Przygotowanie: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym 2016 Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij