Hełm 1
Hełm 2

Czesław Blicharski, 2016 r.

Podczas ofensywy wojsk radzieckich ukrywałem się wraz z rodziną w piwnicach, w sąsiadującej z naszym domem kamienicy u pani Gonciarowej. Część mieszkańców schroniła się w kościele. Po pewnym czasie żołnierze radzieccy kazali ludności chować się „podwal”. My „podwal” zrozumieliśmy, że chodzi o wał przy Wiśle, ale ich „podwal” znaczyło – do piwnicy, bo będzie bój. Ja z siostrą i szwagrem poszliśmy nad Wisłę. Płynęła łódka Wisłą. Jakoś ją dociągnęliśmy do brzegu, wybraliśmy z niej wodę i przeprawiliśmy się przez Wisłę na kępę. Na kępie w stercie patyków ukryty był ruski ze stacją nadawczą. Za kępą była jeszcze rzeka. Po jej przekroczeniu zastaliśmy cieszących się i śpiewających żołnierzy radzieckich. Ja nie wiem, co to za wojsko było, kule się rwały niemieckie, a oni nic sobie z tego nie robili.

[relacja z 2016 r.]

Galeria

Przyczółek Janowiec

Dofinansowano ze środków MHP w ramach Programu „Patriotyzm Jutra"

Materiały zamieszczone na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa wersja 3.0 Polska Przygotowanie: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym 2016 Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij