Hełm 1
Hełm 2

Leon Kozłowski – właściciel zamku

(?) sierpnia 1944 r. do 15 stycznia 1945 r. Był w Janowcu przyczółek mostowy. Tutaj odbywały się b. ciężkie walki między sowiecką armią i niemieckimi wojskami. Niemcy mieli kilkunastu żołnierzy i punkt obserwacyjny na baszcie. Rosjanie 4-tego sierpnia 1944 r. z trzech miejsc zza Wisły przypuścili atak „katiusz”. Huraganowy ogień na zamek Janowiecki trwał 52 minuty: na teren zamku i otaczającej fosy padło około 110 pocisków z katiusz. Wówczas runęła szczytowa ściana nad bramą, część (?) koło studni, pociski wbijały się w mury zamkowe. (...) Studnia zamkowa zawalona trupami żołnierzy walczących armii, w piwnicach znajdowano trupy żołnierzy, w parku urządzono cmentarz rosyjski. W parku i na polu 5 wspólnych mogił żołnierzy niemieckich. Na zamku masa gruzu, teren zryty okopami i lejami od pocisków. Muzeum ruiną, wysadzono w powietrze, marmurowe odrzwia połamane na osiem kawałków. Ze starych zbiorów ocalała niniejsza książka pamiątkowa i część innych przedmiotów.

[Fragment wpisu z 4 października1948 roku w Księdze pamiątkowej zamku w Janowcu – w zbiorach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym]

Galeria

Przyczółek Janowiec

Dofinansowano ze środków MHP w ramach Programu „Patriotyzm Jutra"

Materiały zamieszczone na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa wersja 3.0 Polska Przygotowanie: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym 2016 Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij