Hełm 1
Hełm 2

Władysław Kwasek, 2016 r.

W niedzielę 6 sierpnia podczas niemieckiego ostrzału zginęła moja mamusia. Ja w tym czasie byłem za Wisłą, gdzie się ukrywałem. Dowiedziałem się o tym od swojego wujka. Mama wraz z innymi mieszkańcami i żołnierzami rosyjskimi ukrywała się w piwnicy, tzw. lodowni, w zboczu skarpy zamkowej. Piwnica była przepełniona i część osób wychodziła na zewnątrz. Zginęli wtedy jeszcze trzej żołnierze radzieccy, Maria Łukasik i dwunastoletni Stefanek Wójcik. Ojciec pochował mamę u nas w ogródku w prowizorycznej trumnie wykonanej przez Pawłowskiego. Po powrocie zza Wisły trumnę matki odkopaliśmy wraz z bratem. Pamiętam, była jeszcze zmarznięta ziemia. Trumnę zawieźliśmy wozem do kościoła, gdzie poświęcił ją ksiądz. Potem pochowaliśmy mamusię na cmentarzu obok jej rodziców.

[relacja z 2016 r.]

Galeria

Przyczółek Janowiec

Dofinansowano ze środków MHP w ramach Programu „Patriotyzm Jutra"

Materiały zamieszczone na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa wersja 3.0 Polska Przygotowanie: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym 2016 Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij