Hełm 1
Hełm 2

Zygmunt Bulzacki

2 sierpnia (środa) 1944 roku
Ostrzał powoli ucichł. Jeszcze tylko kilka spóźnionych wybuchów bomb targnęło powietrzem i zapanowała cisza. (...) Zmienił się kierunek wiatru i dym z płonących stodół skierował się w moją stronę. W okopie robiło się coraz cieplej i było duszno od dymu. W każdej chwili mogły powrócić samoloty. Zdecydowałem się więc poszukać schronienia w ruinach zamku (...).
Dobiegłem do ruin zamku, przystanąłem na chwilę zasapany, ukryty za basztą spojrzałem na Janowiec. Najpierw na swój dom i sąsiadów. Stały na pozór nienaruszone wśród dymów, unoszących się z pogorzelisk. Przyjrzałem się bliżej, bo coś się zmieniło. Zobaczyłem, że z naszej stodoły pozostały dwie murowane ściany i dopalające się belki dachu. Dalej, na ulicy Radomskiej jeszcze jedno ognisko pożaru. Płonęły również zabudowania wioski Janowice. W kierunku Oblas także unosiły się słupy dymu. Front coraz ciaśniej obejmował nas swym gorącym oddechem.


[Z. Bulzacki, Gdy padła „bariera na Wiśle”, maszynopis w zbiorach Towarzystwa Przyjaciół Janowca]

Galeria

Przyczółek Janowiec

Dofinansowano ze środków MHP w ramach Programu „Patriotyzm Jutra"

Materiały zamieszczone na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa wersja 3.0 Polska Przygotowanie: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym 2016 Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij