Hełm 1
Hełm 2

Zygmunt Markowski, 2016

Przeprawa odbywała się etapami przez most pontonowy, który znajdował się przed Lucimią. W międzyczasie samoloty niemieckie nadlatywały i zrzucały na ten most bomby, choć nie zawsze udało im się trafić w cel.
Było tak – zamaskowane wozy (tabory) cywilne stały w pogotowiu pod wierzbami i kiedy była cisza i nie słyszeliśmy samolotów, ruszały grupami na most i jak najszybciej go przejeżdżały. Odbywało się to dosyć sprawnie. My szczęśliwie dotarliśmy na drugi brzeg, gdy w tym czasie nadleciały niemieckie samoloty i posypały się bomby. Most został przerwany, a kilka furmanek z ludźmi, końmi i bydłem utonęło w Wiśle. To był okropny widok.


[Z. Markowski, Wspomnienia z czasu wojny – 1944 r., Janowiec 2015, s. 19]

Galeria

Przyczółek Janowiec

Dofinansowano ze środków MHP w ramach Programu „Patriotyzm Jutra"

Materiały zamieszczone na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa wersja 3.0 Polska Przygotowanie: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym 2016 Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij