Hełm 1
Hełm 2

Wystawa

W styczniu 1945 r. na śniegu wokół Janowca pozostały zwłoki poległych żołnierzy. Specjalne oddziały wojskowe i okoliczna ludność zbierały i grzebały ciała ofiar. Do dzisiaj wiele grobów znajduje się „za płotem” i „na polu”. Wysiedleni mieszkańcy Przyczółka wracali do swoich obrabowanych i zburzonych domów. Odbudowywali je, używając często elementów wojennego złomu. Powstał nowy krajobraz, również kulturowy.
Starałem się go odnaleźć i zrozumieć.
Tamten straszny czas śmierci, zniszczenia i cierpienia, choć trwa jeszcze w pamięci coraz mniej już licznych uczestników i świadków ówczesnych wydarzeń, w mogiłach i w zrytej okopami i lejami ziemi, to prawie nie istnieje w formie historycznego czy muzealnego zapisu. Przyczółek Janowiecki, w odróżnieniu od np. magnuszewskiego nie został dotąd zbadany i upamiętniony – nawet w janowieckim zamku – miejscu walk i centralnym punkcie Przyczółka.
Dlatego prezentowana wystawa jest tak ważna, przede wszystkim dla lokalnej społeczności. Ale także dla uczczenia pamięci ofiar i przypomnienia jak wielkim złem jest każdy konflikt zbrojny i jak tragiczne są jego skutki.
Wystawa, którą Państwo oglądacie, jest wynikiem połączenia materii faktów i artefaktów z moją własną emocjonalną wizją ówczesnych wydarzeń.
Jednak nie powstałaby ona bez pomocy i zaangażowania wielu lokalnych pasjonatów historii, zwłaszcza Panów Leszka Kwaska, Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Janowca, Filipa Jaroszyńskiego, kustosza Muzeum Nadwiślańskiego, Marcina Kuźmy, kolekcjonera i znawcy najnowszych dziejów regionu oraz Antoniego Jakubowskiego z Oblas.
Dziękuję Dyrekcji i pracownikom Muzeum Nadwiślańskiego za umożliwienie mi zrealizowania tego wyjątkowego projektu. Wszystkim instytucjom, dzięki którym wystawa mogła powstać, jestem ogromnie wdzięczny, a szczególne wyrazy wdzięczności należą się Muzeum Historii Polski w Warszawie za finansowe wsparcie wystawy w ramach programu Patriotyzm Jutra.

 Krzysztof Findziński

 

 

Zapraszamy do oglądania wystawy wirtualnej kliknij tutaj

Dofinansowano ze środków MHP w ramach Programu „Patriotyzm Jutra"

Materiały zamieszczone na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa wersja 3.0 Polska Przygotowanie: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym 2016 Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij